Salı , Mart 20 2018
Ana Sayfa / Genel / Online Danışmanlık Nedir?

Online Danışmanlık Nedir?

Online danışmanlık yapan Lauren Trecosta, online danışmanlığın ne olduğunu ve nasıl işlediğini açıklamaktadır.

Online danışmanlıkla ilgili konuştuğum birçok insanın ilk olarak şu konuda kafası karışık: “Online Danışmanlık Nedir?” Ve sonra “Online danışmanlık yapabiliyorsun. Bu nasıl işliyor?” diye sorarak şaşırıyorlar.

Hayat zor olabilir. İnsanlar her gün kararlarla, ilişkilerle, işle ve aile ile mücadele ederler. Bazı stresler küçüktür, bazıları büyüktür. Bazıları baş etme ve idare becerileri gerektirir. Diğerleri çaba ve keder gerektirir. Bazıları da daha fazla öz saygıyı ve sınırları şekillendiren güveni gerektirir. Ve, elbette, daima iletişim ve karşılıklı ilişki becerilerini gerektiren stresler vardır.

Şüpheye yer yok ki hepimizin hayat denen şeyle ilgili en azından küçük bir yardımı kullandığımız zamanlar vardır.

O halde nereden yardım alabiliriz?

Arkadaşlarınızdan, manevi yol göstericilerden ya da liderlerden, ve danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Elbette, bu ne çeşit bir yardıma ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Ayrıca avukatlardan, doktorlardan, hemşirelerden, arabuluculardan ya da yaşam koçlarından yardım alabilirdiniz. İlk olarak, bu yardımın çoğu yalnızca yüz yüze görüşmelerle mümkündü. Daha sonra, daha kabul edilir ve yaşam daha da meşgul olmaya başladıkça ücret karşılığında telefon görüşmeleri yoluyla, danışmanlıktan daha geniş çapta yararlanılır olmuştur.

İnsanlar, yüz yüze görüşme ile tam olarak aynı olmamakla birlikte, bir telefon görüşmesi yoluyla hala başarılı ve azar azar toplanan birçok önemli bilgiye sahip olabildiklerini farkına vardılar.

Şimdilerde, internet üzerinden yardım alabilirsiniz. Bu biriyle bizzat görüşme ile tam olarak aynı mıdır? Hayır. Bu mükemmel bir destek aracı olabilir mi? Kesinlikle.

Online danışmanlık günlük hayatlarında işlev gösteren fakat hem kronik ya da durumsal stres, üzüntü hem de kafa karışıklığı yaşayan insanlar için faydalıdır. Online terapi evlilikler, ebeveynlik, ilişkiler ve öz saygı gibi yaşam zoruklarını deneyimleyen insanlar için oldukça uygundur.

Online danışmanlık, birinin fiziksel refahını ve birinin gerçeklik algısı önemli ölçüde zarar gördüğünde ve karmaşıklaştığında uygun değildir. Bu sebeple, online danışmanlık şu kişiler için uygun değildir:

İntihar veya kendi kendini yaralama plan ve düşüncelerine sahip kişiler,

Herhangi bir çeşit istismarı deneyimleyen ve acı çeken kişiler,

Halisünasyonlar, hayaller ve diğer gerçekliğe zarar verici belirtilere sahip kişiler,

Önemli bir kişilik bozukluğuna sahip kişiler,

Ya da madde bağımlılığı, yeme bozuklukları veya kendi kendini yaralayıcı davranışları olan kişiler.

Dahası, online danışmanlığı kullanarak bir tanı ya da bir ilaç tedavisi için reçete almak mümkün değildir.

Online danışmanlar hayatlarında gerçek zamanlı zorluklar yaşayan insanlara psiko-eğitimsel destek sunmaktadırlar.

Psikolojik danışman ve danışan arasında kurulan ilişki; belirli bir konuya ve çözüme odaklıdır. Diğer tüm ilişkilerde olduğu gibi online terapi “konuşma” veya etkileşim üzerine kuruludur. Genellikle, bir online danışman ile danışan, ilişkiye başlamadan önce bir profil, fotoğraf ve video ses aracını gözden geçirirler.

Online danışmanlığa başlamak için “online danışmanlık” veya “internet danışmanlığı”nı araştırın ve sayısız hitleri eleyin. Size hitap eden bir terapist bulduğunuzda başlamak için onun yönergelerini takip edeceksiniz. Genellikle bu yönerge kısa bir form doldurmayı, websitesine kayıt olmayı, hizmet yöntemi seçmeyi (mail, chat yapmak ya da telefon) ve tek bir birimi veya paket teklifi satın almayı içerir. Sonrasında muhtemelen sürece başlayacaksınız. Eğer telefon ya da yazışmayı tercih ettiyseniz bir görüşme planlamak için yönlendirileceksiniz.

Online danışmanlığın geleneksel psikoterapi yoluyla sahip olmadığınız bazı pozitif yönleri vardır:

İlk olarak, online danışmanlık daha düşük maliyetlidir. Yarım saatlik online danışmanlığın ücreti 40 dolar olabilir.

İkinci olarak, online danışmanlık daha kolaydır. Hemen hemen günün ya da gecenin herhangi bir anında, evinizden randevunuzu ilerletebilirsiniz.

Yakınlarında klinisyen olmayan insanlar için bu kolaylık özellikle yararlıdır.

Üçüncü olarak, online danışmanlıkta, yalnızca düşünceleriniz görüşmeye gelir. Yani, günlük problemlerimiz, bizim gerçek hayattaki olayları nasıl algıladığımızla ilişkilidir. Yaşadığımız gerçek olaylar hakkında kendimize anlattığımız hikayeler (bakış açımız ya da filtremiz). Online danışmanlık olaylar hakkındaki düşüncelerinize ya da hislerinize odaklanır, el kol hareketlerinize, hatta ağzınızdan çıkan kelimelere değil.

Profesyonel rehberlik, geri bildirim ve soru sorma ile online danışmanlığın sahip olduğu gazetecilik yönü, danışana bilişsel bozukluklarının özünü anlaması için yardım edebilir.

Sonuç olarak, online danışmanlık günlük yaşamla ilgili kaygılarıyla aktif olarak çalışırken ve çözerken profesyonel geri bildirim almak isteyen insanlar için mükemmel bir destek aracıdır.

Yazar: Laure Trecosta 13 yıllık klinik deneyime sahip lisanslı bir profesyonel danışmandır. Online Danışman Trecosta, asktheinternettherapist.com adresinde hizmet veren bir koçtur.

Kaynak: asktheinternettherapist.com

Psikolojik Danışman

Check Also

Alev YILDIRIM, Uzman Klinik Psikolog

Uzman Klinik Psikolog Alev YILDIRIM, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünü 1998 yılında bitirdi. 2002 yılında aynı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Tıklayın!