Salı , Mart 20 2018
Ana Sayfa / Genel / Telefonda Psikolojik Destek

Telefonda Psikolojik Destek

Mobil (telefonla) psikolojik danışmanlık da en az yüz yüze psikolojik danışmanlık kadar önemli bir süreçtir. Çünkü kişiler, yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak veya kendilerini geliştirmek için mobil danışmanlık desteğine ihtiyaç duyuyorlar. Dolayısıyla, nasıl ki yüz yüze danışmanlıkta, bazı noktalara dikkat etmek sürecin etkisini artırıyorsa, mobil danışmanlıkta da dikkate alınacak noktalar, görüşmenin etkisini artıracaktır.

Tavsiye Bağlantı: Psikolojik Danışmanlık Nedir?

Telefonla psikolojik danışmanlık sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle ifade edebilirim:

# Ön görüşme yapın: Psikolojik destek uzmanınızla bir ön görüşme yapmanızın önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü her uzman her konuda destek veremeyebilir. Neye ihtiyacınızın olduğunu uzmanınızla paylaşır ve size yardım edebileceğine dair görüş birliğine varırsanız görüşmelerden sağlıklı sonuçlar elde edebileceğinizi düşünüyorum.

# Bir düzen oluşturun: Mobil danışmanlığın etkisini artıracak en önemli faktörlerden biri, danışmanlık sürecinin düzenliliğidir. Düzenliliği şu noktalarda sağlayabilirsiniz.

# Görüşme zamanının düzeni: Görüşmelerinizi belirli gün ve saatlere göre ayarlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü bu şekilde, kendinizi bir programa dahil etmiş hissedersiniz. Bunun için, mümkünse birkaç seansınızın randevusunu tek seferde alınız. Mesela, Pazartesi günleri saat 17:00 gibi.

# Görüşme mekanının düzeni: Nasıl ki yüz yüze psikoterapi belirli bir mekanda gerçekleşiyorsa, mobil danışmanlığın da sabit bir mekanda gerçekleşmesinin daha işlevsel olacağını düşünüyorum. Bu mekanın neresi olacağından ziyade, belirli olması önemlidir. İş yeri, ev veya bir kafe mobil görüşmeniz için kullanabileceğiniz mekanlar olabilir.

# Dikkatinizin dağılmasına engel olun: Psikolojik danışmanlık esnasında, dikkatinizi toplayabilmeniz önemlidir. Bunun için, sakin bir zaman ve mekanda görüşmelerinizi yapmanızı öneririm.

# Kağıt ve kalem kullanabilirsiniz: Görüşmeleriniz esnasında kağıt ve kalem kullanabilirsiniz. Önemli noktaları not alıp daha sonra üzerinde düşünebilirsiniz.

# Görüşmeleri kaydedebilirsiniz: Görüşmelerinizi kaydetmek ve sonrasında dinlemek, psikolojik danışmanlık sürecinin etkisini artırabilir.

Mobil psikolojik danışmanlık ile ilgili önerilerim şimdilik bunlar. Siz de düşüncelerinizi yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Muhabbetle kalın.

Psikolojik Danışman

Check Also

Alev YILDIRIM, Uzman Klinik Psikolog

Uzman Klinik Psikolog Alev YILDIRIM, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünü 1998 yılında bitirdi. 2002 yılında aynı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Tıklayın!