Çarşamba , Ağustos 8 2018
Ana Sayfa / Genel / Her Uzman Her Konuda Hizmet Verebilir mi?

Her Uzman Her Konuda Hizmet Verebilir mi?

Eskiye oranla daha fazla insan, yaşadığı psikolojik sorunlar dolayısıyla bir psikolojik destek arayışında bulunuyor. Hal böyle olunca, psikolojik destek alanında da bazı sorunlar kendini göstermeye başlıyor. Söz konusu sorunlardan biri de, doğru uzmanı bulabilmek.

On dört yıldır psikolojik danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Bu zaman zarfında, gördüğüm şeylerden biri şudur: Pek çok insanın zihninde psikolojik yardım uzmanlığını temsil eden tek bir ünvan (psikolog veya psikiyatrist gibi) var. Bununla birlikte pek çok kişi, her uzmanın her konuda psikolojik destek verebileceğine dair bir algıya sahip. Oysa durum tam olarak öyle değil.

İsterseniz önce, psikolojik destek alabileceğiniz bazı uzmanlık ünvanlarını listeleyelim:

# Psikiyatrist: Tıp fakültesinden mezun olup psikiyatri alanında ihtisas yapan uzmandır. İlaç yazma ve tedavi yetkisi sadece bu uzmanlığa aittir.

# Psikolog: Üniversitelerin Psikoloji bölümlerinden mezun olan kişilerin kullandığı ünvandır. Aynı bölümde yüksek lisans yapanlara Uzman Psikolog, Klinik Psikolojide yüksek lisans eğitimi alanlara da Klinik Psikolog denmektedir. (Bakınız: Psikolog)

# Psikolojik Danışman: Üniversitelerin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerinden mezun olan kişidir. (Bakınız: Psikolojik Danışman)

# Sosyal Hizmet Uzmanı: Sosyal Hizmetler bölümü mezunudur.

# Aile Danışmanı: Üniversitelerin Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans bölümlerinden mezun olan veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının prosedürlerine göre eğitim alan uzmandır.

# Pedagog: Üniversitelerin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerinden mezun olan kişilere, pozisyonlarına göre verilen ünvandır.

# Psikoterapist: Belirli bir psikoterapi ekolünün gerektirdiği şart ve eğitimleri yerine getiren kişidir. Yukarıdakilerin hepsi, duruma göre psikoterapist olabilir. Bunun için Türkiye’de prosedürler netleşmemiştir. (Bakınız: Psikoterapist)

# Evlilik Terapisti: Aynen psikoterapist gibi, belirli şart ve eğitimleri yerine getiren kişilerin kullandığı ünvandır. Çift Terapisti, İlişki Terapisti ve Aile Terapisti de bu bağlamda değerlendirilebilir. (Bakınız: Evlilik Terapisti)

Gördüğünüz üzere, çok sayıda uzmanlık alanından bahsetmemiz mümkündür. Bunlara yaşam koçluğu, ilişki koçluğu gibi akademik dışı alanları da eklersek işler daha da karmaşık bir hal alabilir.

Peki, ne öneriyorum?

Her uzmanın her türlü psikolojik sorun için destek vermediğini veya veremediğini aklınızda tutun. Mesela psikoloji mezunu biri, yani psikolog size ilaç reçete edemez. Psikoterapi eğitimi almayan bir psikiyatrist de size psikoterapi desteği veremez.

Psikolojik destek alacağınız uzmanla mümkünse bir ön görüşme yapın. Hangi alanda eğitim aldığını, o alandaki eğitimini ve ne tür hizmetler sunduğunu öğrenin.

Ön görüşmede zihninizdeki tüm soru işaretlerini uzmanınızla paylaşın. Tam bir güven hissettiğiniz uzmandan destek alın.

Soru ve düşüncelerinizi yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

Muhabbetle.

Psikolojik Danışman

Check Also

Alev YILDIRIM, Uzman Klinik Psikolog

Uzman Klinik Psikolog Alev YILDIRIM, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünü 1998 yılında bitirdi. 2002 yılında aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Tıklayın!